بازیافت پالت چوبی چیست و چگونه انجام می شود؟

بازیافت پالت چوبی چیست و چگونه انجام می شود؟

بازیافت پالت چوبی

 

بازیافت پالت چوبی چیست؟ این بازیافت چگونه انجام می شود؟ علت انجام بازیافت پالت های چوبی چیست؟ سوالات ذهن ما را همیشه درگیر می کنند تا به نتیجه ی دلخواه خود برسند. قطع شدن و از بین رفتن درختان و استفاده بی رویه باعث می شود تا محیط زیست آسیب جدی ببیند. از این رو همیشه وسایلی که از چوب ساخته می شوند سعی شده است تا بازسازی شوند. ولی در بعضی از این موارد امکان بازسازی وجود ندارد و باید فکر دیگری برای آن نمود.

 

 

پالت چوبی یکی از انواع محصولات چوبی است که کاربرد زیادی در حمل و نقل داشته و در بعضی موارد در ابعاد کوچکتر برای طراحی داخلی نیز استفاده می شود. ممکن است در طی زمان این محصولات دچار تغییرات شده و آسیب ببینند و نتوان آن ها را بازسازی کرد در این صورت باید برای بازیافت آن اقدام نمود. در ادامه مقاله به چگونگی بازیافت آن اشاره می کنیم.

 

 

پالت چیست و چند نوع دارد؟

 

پالت نوعی از سازه های مستحکم می باشد که از آن برای حمل و نقل استفاده می کنند. همچنین می توان از این نمونه ها به عنوان نرده و یا محل قرار گیری گلدان نیز استفاده کرد. پالت ها قابلیت این را دارند که به جعبه های بزرگ تبدیل شده و برای حمل محصولات و کالا ها مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع پالت ها در دو نوع چوبی و پلاستیکی خلاصه می شود. هر یک از این دو قابلیت های خاص خود را دارد ولی باید دقت نمود که برای چه کاری و چگونه باید از آن استفاده کرد.

 

*لازم است بدانید که در بعضی موارد پالت ها از آهن آلات و یا پلاستیک و چوب های بازیافتی نیز تشکیل می شوند.

 

 

انتخاب از بین این دو جنس برای خریداران دشوار است و باید دقت زیادی در تهیه و خرید این نوع کالا نمود. چرا که هر یک با توجه به نوع مصرف مقاومت متفاوت تری دارد. پالت های پلاستیکی از مقاومت کمتری نسبت به پالت های چوبی برخوردار هستند و همچنین از نظر طراحی بسیار معمولی بوده و خریداران سعی می کنند تا از پالت های زیبای چوبی استفاده کنند.

 

 

برعکس پالت پلاستیکی پالت های چوبی با طراحی خاصی ساخته شده است. همچنین این پالت ها مقاومت بالایی دارند. در صورتی که عمر این نوع پالت ها بالا است ولی ممکن است در اثر ضربه و شکستگی قابل تعمیر نباشند در آن صورت نیاز است تا بازیافت پالت چوبی انجام شود.

 

 

انواع پالت چوبی و کاربرد آن

 

پالت های چوبی به جز اینکه در دکوراسیون خانه ها می توانند کاربرد داشته باشد مورد استفاده در حمل و نقل نیز هستند. شرکت ها و کارخانجات تولید کننده برای جا به جایی و حرکت دادن محصولات خود از انواع پالت ها در ابعاد و طرح های مختلف استفاده می کنند. که در ادامه به چند نمونه از انواع پالت ها اشاره می کنیم.

 

 

پالت هایی که اشاره می کنیم مناسب حمل و نقل هستند:

  • پالت های چهار راه: این مدل از پالت ها قابلیت جاب ه جایی از هر چهار طرف توسط لیفتراک را دارد.
  • پالت های دو راهه: ازن مدل از پالت ها قابلیت حمل و جابه جایی از دو طرف را دارند.
  • پالت چوبی که با صفحه چند تکه و دو رویه طراحی و ساخته شده است. که دو صفحه در دو طرف آن قرار دارد.
  • پالت چوبی که با صفحه چند تکه و یک رویه ساخته شده است. یک سمت این نوع پالت ها صفحه ی چوبی قرار داده شده است.
  • پالت های چوبی دو رویه، که از دو طرف صفحی چوبی بر روی آن قرار گرفته است.
  • پالت چوبی یک رویه که از یک سمت صفحه چوبی بر روی آن قرار داده شده است.

 

بازیافت پالت چوبی

 

روش های بازیافت پالت چوبی

 

بازیافت پالت چوبی به چند صورت قابل انجام است. هر یک از این روش ها می تواند کمک به سلامت محیط زیست نماید.

زمانی اقدام به بازیافت می کنید که دیگر قابلیت تعمیر و استفاده از پالت های چوبی ممکن نباشد. حالا به 5 روش اصلی که می توان برای بازیافت استفاده نمود اشاره می کنیم:

“بازیابی انرژی، تبدیل کردن پالت چوبی به مالچ، ایجاد تخته خرده، پالت چوبی فشرده، استفاده از پالت چوبی برای طراحی داخلی”

 

 

توضیح بازیابی انرژی:

 

 اگر در محیط اطراف شما و یا در خانه پالت های چوبی زیادی قرار دارد می توانید برای بازیافت آن ها از روشن سوزاندن و گرم کردن محیط استفاده کنید. این می تواند بهترین روش باشد. لازم است اشاره کنیم که از سوزاندن پالت های چوبی در کنار افرادی که شیمی درمانی می شوند خودداری کنید.

 

 

چگونگی تبدیل کردن پالت چوبی به مالچ:

 

مالچ نوعی از پالت های چوبی است که بازیافت شده اند. از این مالچ ها در باغ ها و باغچه ها بیشتر استفاده می شود تا به مرور تجزیه شوند. به جز این فوایدی نیز برای گیاهان دارد که به جز زیبایی محیط می توان به تامین رطوبت مورد نیاز آن ها نیز اشاره نمود.

 

 

بازیافت با ایجاد تخته خرده:

 

در کارخانه های بازیافت پالت چوبی، تمام میخ ها و فلزهای آن جدا می شود و این محصول به صورت تخته های خرده شده و فشرده در صنعت مبل سازی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

پالت چوبی فشرده:

 

پالت های چوبی که دچار مشکل شده اند به صورت فشرده درآمده و از آن ها در صنایع زیادی استفاده می شود. این مدل از پالت ها که با چسب به هم دیگر متصل شده اند وزن کمی داشته و قابلیت استفاده بالایی دارند.

 

 

استفاده از پالت چوبی برای طراحی داخلی:

 

می توان از پالت های بازیافتی برای طراحی داخلی مثل طراحی مبل، جا کفش ها، تخت خواب و … استفاده نمود. برای این موضوع کمی داشتن حس خلاقیت و سلیقه مهم است.

 

حرف آخر

 

بازیافت پالت چوبی یکی از موضوعات مهم در صنعت چوب است. این مسئله باعث شده تا کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند به این نکات توجه نمایند. شرکت صنایع حصار چوب کاسپین انواع محصولات چوبی و تولید پالت چوبی را برای مشتریان و افرادی که در زمینه ی چوب فعالیت دارند آماده کرده است. خریدارن می توانند پالت های چوبی و حتی پالت های باریافتی، جعبه چوبی صنعتی، قرقره کابل چوبی و یا باکس پالت چوبی را از این شرکت خریداری و تهیه نمایند. کاسپین چوب همچنین در زمینه فروش چوب روسی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت نیز فعالیت دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.