تولید پالت چوبی

تولید پالت چوبی

تولید پالت چوبی

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه ساخت و تولید پالت چوبی مطالبی را ارائه دهیم، اما ابتدا باید بگوییم که پالت چوبی یک سازه ی مسطح است که برای نگه داری و حمل و نقل کالا ها استفاده می شود. جا به جایی پالت ها در انبار ها و سردخانه ها توسط جک پالت یا ماشین لیفتراک انجام می شود اما برای حمل و نقل کالا ها از یک محل به محلی دیگر، ابتدا محصولات مورد نظر را بر روی پالت قرار داده و سپس با تسمه های مخصوص، بارها را فیکس می کنند.

پس از این مرحله بارها را توسط جرثقیل در کانتینر و یا کامیون های مخصوص حمل بار قرار می دهند.

پالت های چوبی معمولی می توانند تا یک تن بار را تحمل کنند. برای بار های بیش از یک تن باید از پالت های چوبی مخصوص که قدرت و استحکام بیش تری دارند، استفاده کرد.

 

تولید پالت چوبی

 

تاریخچه تولید پالت های چوبی

تولید پالت چوبی به زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد. در آن زمان ارتش آمریکا برای انتقال مهمات و مایحتاج سربازان خود به جبهه های جنگی، با مشکل مواجه شده بود. از یک طرف دور بودن مسیر و از طرف دیگر کمبود نیروی انسانی باعث شد تا آن ها به فکر ساخت ابزاری مانند پالت بیفتند. پس احتمالا آمریکایی ها اولین استفاده کنندگان از پالت های چوبی بودند. از آن به بعد سایر کشور ها نیز پالت های چوبی را جایگزین بشکه ها و جعبه های چوبی کرده و به حمل و نقل کالا ها نظم و سرعت بیش تری بخشیدند.

امروزه پالت چوبی یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین پالت ها، در جهان بوده که برای نگه داری و حمل و نقل انواع کالا ها مناسب می باشند.

 

ساخت و تولید پالت های چوبی

پالت های چوبی به دو روش دستی و اتوماتیک تولید می شوند. در روش دستی چوب ها را توسط اره فلکه یا فارسی بر، برش داده و سپس با میخ های فولادی توسط دستگاه میخ کوب به هم وصل می کنند.

و اما در روش اتوماتیک، تمام مراحل ساخت پالت چوبی بدست ماشین آلات کارخانه ای و به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود.

 

تولید کننده پالت چوبی

 

ضایعات پالت های چوبی

یکی از ویژگی های پالت های چوبی این است که مانند پالت های پلاستیکی باعث آلودگی محیط زیست نخواهند شد و حتی بعد از بار ها استفاده یا شکسته و دفرمه شدن، باز هم قابل بازیافت می باشند. بازیافت پالت های چوبی به چند روش انجام می شود:

 1. می توان آن ها را خمیر کرد و در صنایع کاغذ سازی از آن بهره برد.
 2. برخی از افراد خلاق و مبتکر، پالت های چوبی را به وسایلی نظیر میز های کوچک، نیمکت و یا جا لباسی تبدیل می کنند.

 

نحوه ساخت و تولید پالت های چوبی

تولید و ساخت پالت های چوبی نیاز به دانش خاصی ندارد. با بهره گیری از یک چکش پنوماتیک، تنها در چند دقیقه می توان یک پالت چوبی تمام عیار تولید کرد. با استفاده از این روش، میزان تولید پالت در هر شیفت کاری چیزی در حدود 550 قطعه می باشد.

برای تولید پالت های مرغوب تر باید از خطوط تمام اتوماتیک بهره برد. در دنیای مدرن برای ساخت پالت از استاندارد های مختلفی استفاده می شود. رعایت این استاندارد ها سبب می شود که انتقال بار در خطوط بین المللی به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

 

تولید پالت چوبی

 

تولید پالت چوبی پرسی

روش قالب گیری و پرسی تولید پالت، باعث می شود تا ضایعات چوبی نظیر تراشه ها و شاخه های بریده ی بدون کاربرد و هم چنین خاک اره ها نیز مورد استفاده قرار گیرند. این روش علاوه بر کمک به پاکیزگی محیط زیست، باعث بالا رفتن ارزش افزوده نیز خواهد شد.

 

مراحل تولید پالت چوبی پرسی

 1. خرد کردن
 2. خشک کردن
 3. اضافه کردن چسب چوب و مخلوط کردن با ضایعات چوبی
 4. پرس گرم و در نهایت قالب گیری

 

ویژگی های پالت های چوبی پرسی

 1. پالت های چوبی پرسی در درجه حرارت و فشار بالا به صورت یکپارچه تولید می شوند و هیچ گونه پیچ، میخ و یا اتصال دهنده ی فلزی در تولید آن ها به کار نرفته است.
 2. مناسب برای بسته بندی کالا های صادراتی می باشند.
 3. دارای طراحی بهینه، ساختار مناسب و عملکرد بی عیب و نقص می باشند.
 4. مطابق با قوانین حفاظت از محیط زیست هستند.
 5. مقاوم در برابر رطوبت، حشرات و موریانه
 6. به راحتی پالت های معمولی آتش نمی گیرد.
 7. قابلیت تحمل وزن بالا (در صورت قرار گرفتن اجسام سنگین بر روی آن تغییر شکل نمی دهد.)
 8. دارای قابلیت جا به جایی توسط ماشین لیفتراک و جک پالت
 9. وزن سبک و ظاهری زیبا دارند.

علاوه بر موارد ذکر شده، این محصول جایگزین مناسبی برای پالت های چوبی محسوب می شود و مواد اولیه ی آن با قیمت پایین و در مقادیر بسیار زیادی موجود می باشد.

 

پالت چوبی روسی

 

نکات مهم در تولید پالت های چوبی

 1. وزن بسیار پایین و سبک پالت های چوبی
 2. رعایت نکات بهداشتی در تولید پالت های چوبی
 3. سازگاری این پالت ها با محیط زیست
 4. توانایی تحمل بار های سنگین
 5. طراحی شده برای حمل هر نوع کالایی
 6. دارای اصطکاک بالا و مقاوم در برابر لغزش و سُرخوردگی

 

 

شرکت صنایع حصار چوب کاسپین به عنوان بزرگترین تولید کننده در تولید فرآورده های چوبی در صنعت بسته بندی کشور می باشد. تولید پالت چوبی در این کارخانه تنها با چوب درجه یک روسی انجام میگیرد. شما می توانید برای خرید پالت چوبی، جعبه چوبی صنعتی، قرقره کابل چوبی و یا باکس پالت چوبی با ما تماس بگیرید. کاسپین چوب همچنین در زمینه فروش چوب روسی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت نیز فعالیت دارد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.