ساخت جعبه چوبی صنعتی

ساخت جعبه چوبی صنعتی

ساخت جعبه چوبی صنعتی

یکی از لوازمی که در صنایع بزرگ و انبارها کاربرد زیادی دارد، جعبه یا پالت است که در سه نوع چوبی، پلاستیکی و فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع مختلف و محبوب جعبه در صنعت، نوع جعبه چوبی صنعتی آن است. ساخت جعبه چوبی نسبت به جعبه پلاستیکی و فلزی ارزان تر تمام می شود.

 

مراحل ساخت جعبه چوبی صنعتی

۱. ابتدا وسیله مورد نظر به دقت بررسی شود تا اگر جایی از آن قابل تعمیر باشد قبل از بسته بندی عایق بندی شود تا از وارد آمدن ضربه به آن جلوگیری شود.

۲. داخل جعبه را از فوم مخصوص بپوشانید تا هم مانند ضربه گیر عمل کند و هم از خراشیدن سطح وسیله جلوگیری شود.

۳. طراحی جعبه بستگی به وزن، شکل هندسی و میزان شکنندگی دارد. بدنه جعبه از تخته چوب چند لایه با ضخامت حداقل ۹ میلیمتر توسط الوار چوب به صورت قاب درآمده پوشانده می شود.

۴. فاصله بین جعبه و وسیله توسط فوم پر شده و مانع از تکان خوردن وسیله در داخل جعبه می شود.

ابزار های مورد نیاز برای این کار:

  1. میخ
  2. چکش
  3. اره فارسی بر

معمولا برای ساخت جعبه چوبی صنعتی از چوب نراد، ساسنا یا یوکا استفاده می شود. این چوب ها از فنلاند و امروزه از روسیه وارد ایران می شود.

ابعاد جعبه ۱۰۰×۱۲۰ و به ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر است که همه این اندازه ها استاندارد است. طبق این اندازه ها با استفاده از فارسی بر چوب ها را برش دهید.

ساخت جعبه چوبی

باکس پالت چوبی

 

مراحل انجام کار

الوار هایی به ضخامت ۵ سانتی متر را با استفاده از اره فلکه (نواری) به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس سه عدد پایه را با همان اندازه اصلی (۵ یا ۶سانتی متر) در نظر بگیرید و چوب های برش داده را در بالای آن میخ کنید. بعد از تخته ها در کنار هم قرار داده و چسب و میخ کنید. این تخته ها همانند نگهدارنده و پایه های زیرین عمل می کنند به همین دلیل باید سه عدد تخته داشته باشید تا به وسیله آن نیروی حاصل از فشار تقسیم شود. بعد از آن تخته ها را در کنار هم به فاصله بین ۳ تا ۴ سانتی متر چسب و میخ کنید اگر بین تخته ها فاصله ایجاد شد هیچ اشکالی ندارد.

جعبه پالت (کریت چوبی)

یکی از وسایلی که در حمل و نقل برخی اوقات با پالت چوبی اشتباه گرفته می شود، جعبه پالت است. جنس این جعبه از چوب خام است. جعبه پالت  برای حمل بارهای سنگین مثل سنگ و موزائیک استفاده می شود. از مزایایی که پالت چوبی دارد، مقاومت بالا و قیمت به صرفه آن است. مواردی که در قیمت پالت تاثیر گذار است نوع محموله ای است که به وسیله آن حمل می شود و نسبت به آن طراحی می گردد و اثر مستقیمی هم بر روی قیمت آن دارد.

ساخت جعبه چوبی

فروش چوب روسی

 

جعبه چوبی

گاها پالت چوبی را با جعبه چوبی اشتباه می گیرند. این سازه به وسیله لیفتراک حمل می شود و در مقابل فشار و ضربه مقاوم است و به صورت جعبه ای در بسته ساخته می شود. بدنه جعبه از چوب خام، ورق چندلا و ورق ام دی اف تشکیل شده است.

موارد استفاده از جعبه چوبی:

  • جعبه چوبی پالت جهت حمل تجهیزات صنعتی و الکترونیکی
  • حمل تجهیزات نانو
  • جهت حمل پمپ های صنعتی
  • جهت حمل وسایل شهربازی

 

مطالب مرتبط :

 

مشخصات پالت چوبی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.