قرقره کابل چوبی و سابقه تولید آن

 

تولید قرقره از زمانی آغاز شد که کارخانه های تولید سیم و کابل راه اندازی شدند و سال های زیادی را از قرقره کابل چوبی برای رول کردن کابل های سیمی و طنابی خود استفاده کردند؛ البته نمی توان منکر این واقعیت شد که قرقره های کابل چوبی، کیفیتی کمتر از قرقره های فلزی دارند.

 

قرقره چیست؟

 

قرقره از یک چرخ ثابت بر روی محور تشکیل شده است. یک قرقره دارای یک یا چند شیار برای قرار گرفتن بر روی کابل است. در واقع قرقره مانند یک ماشین است که برای تغییر جهت و قدرت نیرو ساخته شده است. با این وسیله می توان حرکت و تغییر جهت کابل یا انتقال نیرو توسط کابل را انجام داد. هدف از ساخت این وسیله کاهش میزان نیروی مورد نیاز برای بلند کردن بار است.

 

کاربرد قرقره کابل چوبی

 

از این وسیله سالیان سال برای بلند کردن  اجسام استفاده می شود. استفاده اولیه از قرقره در کشتی و قایق بوده است. سیستم قرقره ابزاری ویژه برای بالا بردن بادبان و محموله است. یکی از کاربرد های آن در جرثقیل است. در عصر جدید از این وسیله در ماشین ها و سیستم های مختلف مورد استفاده بوده است.

 

قرقره کابل چوبی

 

قرقره کابل چوبی

 

این نمونه قرقره ها جهت بسته بندی سیم ها و کابل های فشار قوی در صنایع کابل سازی استفاده می شود.

 

قرقره چوبی

 

این قرقره های بزرگ را بیشتر در کنار ساختمان های در حال ساخت یا مناطق صنعتی دیده اید. قرقره های چوبی به سه نوع تقسیم می شوند که شامل قرقره های صادراتی یک طرفه که مخصوص سفر های یک طرفه است و قرقره هایی که جنس میانی شان از استیل است.

با استفاده از قرقره های چوبی می توان سیم و کابل سنگین را حمل کرد. از این نوع قرقره ها می توان به عنوان میز هم استفاده کرد. جنس قرقره هم در محافظت از سیم و کابل حین حمل و نقل اهمیت زیادی دارد. بعضی اوقات سیم و کابل از دور قرقره بیرون میزند که این به دلیل اندازه نامناسب قرقره در فرآیند پیچیدن سیم و کابل درون آن رخ می دهد. اندازه و نوع قرقره باید باتوجه به وزن، طول و قطر سیم و کابل انتخاب شود. اگر قرقره هماهنگ با وزن و قطر سیم و کابل مناسب نباشد احتمال آسیب رسیدن به سیم و کابل در حین حمل و نقل بسیار زیاد است.

 

انواع مختلف سیستم قرقره کابل چوبی

 

1- ثابت

قرقره ثابت یا کلاس۱ دارای محور ثابت است. این محور ثابت در حقیقت تکیه گاه آن است. در این سیستم به وسیله قرقره ثابت که حول محور خود می چرخد برای هدایت نیرو در طناب استفاده می شود.

 

ویژگی های قرقره ثابت

 

  • امکان تغییر جهت
  • مستقل بودن قرقره نسبت به حرکت طناب یا کابل
  • مزیت مکانیکی کامل

 

قرقره کابل چوبی

 

2- متحرک

قرقره متحرک دارای محور آزاد است. در واقع می توان گفت برای حرکت در فضا آزاد است. در این سیستم یک سر کابل آزاد بوده و انتهای دیگر آن ثابت و متصل است. در این سیستم برای تبدیل نیرو استفاده می شود.

 

ویژگی های قرقره کابل چوبی متحرک عبارتند از:

 

  • افزایش نیرو
  • امکان تبدیل نیرو
  • مزیت مکانیکی کامل

 

مطالب مرتبط :

پالت چوبی  |  باکس پالت چوبی