پالت چوبی

پالت چوبی یک سازه ی مسطح است که برای جا به جایی و حمل بار از آن استفاده می شود. در انبار ها و سردخانه ها کالا ها را بر روی پالت ها قرار داده و با تسمه های مخصوص، آن ها را فیکس می کنند. سپس توسط جک پالت، ماشین لیفتراک و یا جرثقیل پالت های حامل بار را داخل کانتینر ها و یا کامیون های حمل بار قرار می دهند.

پالت های چوبی قادر به تحمل وزنی معادل 1000 کیلوگرم می باشند و در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند.

 

تاریخچه ی پالت چوبی

قدمت ساخت پالت های چوبی به زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد. در آن زمان ارتش آمریکا برای اولین بار از پالت و باکس پالت های چوبی برای جا به جایی محموله های جنگی از طریق قطار، کشتی و هواپیما استفاده کرد. استفاده از پالت ها سبب تسریع حمل محموله ها گردید و برای جا به جایی بار ها، نیروی کار کم تری نیاز بود. از آن به بعد سایر کشور ها نیز شروع به تولید و ساخت پالت های چوبی کردند.

پالت چوبی 

انواع پالت های چوبی

  1. پالت استیرینگر

این نوع از پالت های چوبی از 3 تکه چوب موازی تشکیل شده اند که در کف و انتهای سایر چوب ها قرار می گیرند. پالت های استیرینگر دو راه بوده، یعنی جک پالت ها تنها از دو طرف می توانند آن ها را بلند کنند ولی ماشین های لیفتراک از هر چهار طرف قادر به بلند کردن این پالت ها می باشند. بنابراین حمل این نوع از پالت ها توسط ماشین لیفتراک راحت تر از جک پالت می باشد.

 
  1. پالت باکس

این نوع از پالت های چوبی دارای لبه های بلندی بوده و شبیه به جعبه های چوبی می باشند. پالت باکس ها مخصوص حمل کالا هایی هستند که شکستنی و حساس بوده و نیاز به مراقبت بیش تری دارند.

 پالت چوبی روسی  
  1. پالت بلوکی

پالت بلوکی نوعی دیگر از پالت های چوبی است که به آن مانجو نیز می گویند. این پالت ها محکم تر از پالت های استیرینگر بوده و طراحی آن ها به شکلی است که قابلیت حمل و جا به جایی از هر چهار طرف را دارا می باشد.

 

تولید پالت های چوبی

پالت های چوبی به دو روش دستی و اتوماتیک ساخته می شوند. در روش اتوماتیک، تمام مراحل ساخت از برش چوب ها گرفته تا اتصال آن ها به یکدیگر توسط ماشین آلات پیشرفته انجام می شود. اما در روش دستی برش چوب ها توسط اره فلکه یا فارسی بُر انجام می شود و سپس با میخ های فولادین به یکدیگر متصل می گردند.

 پالت چوبی روسی  

پالت چوبی نو

پالت چوبی نو برای حمل و نقل انواع کالا ها به کار برده می شود و قادر به تحمل وزنی معادل 1000 کیلوگرم و یا حتی بیش تر می باشد.

 

پالت چوبی دست دوم

این پالت ها مخصوص جا به جایی کالا هایی هستند که وزن زیادی نداشته و از حساسیت بالایی برخوردار نمی باشند. برخی از تولید کنندگان، از این پالت ها به عنوان پالت یک بار مصرف نیز استفاده می کنند.

 

قیمت پالت های چوبی

  1. قیمت پالت چوبی نو

قیمت پالت های چوبی نو در حدود نصف قیمت پالت های پلاستیکی بوده و بستگی به اندازه و نوع چوبی دارد که در ساخت آن به کار رفته است.

 
  1. قیمت پالت چوبی دست دوم

قیمت این پالت ها نیز بر اساس میزان استفاده ای که از آن ها شده و هم چنین اندازه ی آن ها تعیین می شود. قیمت پالت های دست دوم و مستعمل تقریبا یک سوم قیمت پالت های نو می باشد.

شرکت کاسپین چوب سال ها است که در زمینه ی تولید، و خرید و فروش پالت های چوبی فعالیت دارد. محصولات چوبی این شرکت کیفیت بسیار بالایی داشته و از تنوع بی نظیری برخوردار می باشند. از جمله محصولات چوبی تولید شده توسط این شرکت می توان به پالت های چوبی و پالت باکس ها اشاره کرد. برای بازدید از محصولات شرکت کاسپین چوب می توانید به سایت آن مراجعه کرده و با تنوع محصولات این شرکت آشنا شوید.